| Processor | Intel Core i9-13980HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch QHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4090 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1TB NVMe Gen 4x4 SSD | |
| Battery | 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Msi Raider GE78 HX |
|---|---|
| Model | Raider GE78 HX |
| Price | Tk 354,142 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
|---|
| Display Type | QHD 240Hz (3ms) Anti-Glare Wide View Angle (100% DCI-P3) Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 397 x 284 x 25.9 mm 15.63 x 11.18 x 1.02 (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 6.39 lbs (2.9 Kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Titanium Dark Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13980HX 16-Core, 24-threads Clock Speed 1.5 GHz Max Turbo Frequency 4.8 GHz, 10nm, 45W Intel Smart Cache 25MB Intel HM670 Chipset |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB NVMe Gen 4x4 SSD |
| Battery Type | (99.9Whr) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell Li-Polymer battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Audio | Dynaudio, 2x 1W Speaker, 2x 2W Duo Wave Woofer, 1 Audio Combo (1/8) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) 2x Type-A USB3.2 Gen1 1x Type-A USB3.2 Gen2 1x RJ45 1x SD Express Card Reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Steel Series Per-Key RGB w/ Anti-Ghost Key (102 Key) |
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD IPS 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →